Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| System Type | Fog Cannon |
| Operation Mode | Automatic |
| Application | Crusher Plant, Mining, Conveyor Transfer, Road Dust, Coal Handling, Stockyard, Truck Unloading |
| Power Source | Electricity, Fuel |
| Material | Stainless Steel |
| Throw Distance | 50 m |
| Pump Capacity | 5 m³/hr |
| Mounting | Truck Mounted |
| Brand | Vajraa |
| Weight | 880kg |
| Production Capacity | 50 |
| Voltage | 440V AC / ELECTRICAL / DIESEL GENERATOR |
| Power Consumption | 15.5KW |
| Pressure | 40 |
| Finishing | 4 LAYER |
| Grade | HIGH |
| Motor Power | 2 to 20kw |
| Max. Nozzle Size | 70 |
| Usage/Application | Dust control |
| Application Flow Ratei | adjustable |
| Feed System | pump |
| Country of Origin | Made in India |
This fog cannon dust suppression Spray Machine is very useful for control dust in large areas like mines, stonecrusher factories, coal mining, storages, building demolishingareas, etc..
Very power spray which is capable enough to control dust by spraying water fog
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| System Type | Fog Cannon |
| Power Consumption | 3-45HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Application | Crusher Plant, Coal Handling, Stockyard, Conveyor Transfer, Truck Unloading, Mining, Road Dust |
| Usage/Application | dust suppression |
| Throw Distance | 50 m |
| Automation Grade | Automatic |
| Pump Capacity | 5 m³/hr |
| Mounting | Fixed Tower |
| Voltage | 230 / 380 / 415/ 440 v |
| Usage | control air pollution, suppress air borne dust |
| Brand | Vajraa |
| Nozzle Material | SS316 |
| Power Source | Electrical, Solar, Generator |
| Model Number | VT-7000 |
| Throw Range | 10 -100 metres |
We offering Dust Suppression System for various industries, like mines & quarry, wagon Tipplers, Bulk materials, ports & shipping, coal handling, power plants, concrete, Plantation watering, Construction, Tunneling, demolition, landfils, Steel & slag. Dust suppression system also known as mist cannon, dust fighter, dust suppression cannon, spray cannon, dust binding machine etc. is designed for effective dust control. Spraying the fine mist, they help to minimize the dust, reduce the health risk and improve air quality. During the operation they need a minimum of power and water supply
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| System Type | Fog Cannon |
| Operation Mode | Automatic |
| Application | Coal Handling, Crusher Plant, Road Dust, Conveyor Transfer, Stockyard, Mining, Truck Unloading |
| Mounting | Trolley |
| Throw Distance | 50 m |
| Pump Capacity | 3 m³/hr |
| Usage/Application | dust suppression application |
| Automation Grade | Fully automatic |
| Suitable For | dust control application |
| Brand | VAJRAA |
| Type | dust control |
| Nozzle Material | SS316 |
| Control Panel | Local Panel |
| Packaging Type | standard wooden |
| Weight | 700kg |
We are manufacturing mist cannon.
We are manufacturing mist cannon, we assured quality products vajraa. various ranges 20,30,50,70,100 meters. wheel mounted and truck mounted models automatic & semi automatic models ready stock available
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Pressure | 100 bar |
| Power Consumption | 3 HP |
| System Type | Spray Nozzle System |
| Coverage Area | 2000-5000 sq ft |
| Operation Mode | Automatic |
| Nozzle Quantity | 51-100 Nozzles |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Application | Crusher Plant, Road Dust, Mining, all types of dust zones, Conveyor Transfer, Stockyard, Coal Handling, Truck Unloading |
| Pump Power | 2 HP |
| Pump Capacity | 3 m³/hr |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Mounting | Skid Mounted |
| Usage | control flying fine dust |
| Voltage | 230,440 V |
| Production Capacity | 2000 |
| Type | dust suppression |
We are offering high efficiency Industrial Dust Suppression System for high dust occurring industries like steel plant, mining, cement, paper, crusher, etc.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| System Type | Spray Nozzle System |
| Power Consumption | 3-5 Hp |
| Operation Mode | Automatic |
| Application | Coal Handling, Road Dust, Truck Unloading, Stockyard, Mining, Stone crusher, Crusher Plant, Conveyor Transfer |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Color | Gray |
| Mounting | hopper, conveyor, discharge, loading, unloading fixtures |
| Material | Steel |
| Production Capacity | 5000 |
| Brand | Vajraa |
| Country of Origin | Made in India |
| Water Required | 500-800 LPD |
We are having specialized team for control dust stone crusher plant
We are manufacturing diary farm cooling system. As per customer requirement we make it customized and specialised design from our R&D Team
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| System Type | Centralized System |
| Dust Control Method | Combination |
| Industry | Pharma, stone crusher, Steel Plant, Cement Plant, Food Industry, Chemical Plant, Power Plant, Mining |
| Usage/Application | Control flying fine dust |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 |
| Voltage | 230v / 415v |
| Control Panel | DOL Starter |
| Country of Origin | Made in India |
We are manufacturing conveyor dust suppression system.
customised design solution
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| System Type | Water mist dust suppression, wet / dry fog dss |
| Dust Control Method | Wet Suppression |
| Industry | Cement Plant, Steel Plant, Power Plant, Food Industry, Pharma, Chemical Plant, Mining |
| Collection Equipment | floor |
| Automation Grade | Automatic |
| Control Panel | PLC Panel |
Additional Information: