Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Max Pressure | 100 bar |
| Coverage Area | 2000-5000 sq ft |
| Nozzle Quantity | Above 100 Nozzles |
| Type Of Property | High Pressure Misting |
| Pump Power | 2 HP |
| Application | Livestock Farm, Outdoor Cooling, Dust Suppression, Poultry Farm, Industrial Cooling, Greenhouse, all indoor / outdoor application |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Indoor / outdoor cooling |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | S.S / Brass |
| Filter Type | Sediment Filter |
| Control Type | PLC Control |
| Motor Power | 1 hp to 10hp |
| Operating Frequency | 50bz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 230 V (or) 415v |
| Mounting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
We proudly offer a comprehensive range of products designed to meet diverse cooling and environmental control needs. Our product lineup includes, high pressure fogging system, tea factory fermentation cooling system, industrial cooling system, mushroom cooling system, tea fermentation cooling system and commercial air cooling system.Each of our products is crafted with the latest technology and adheres to the highest standards of quality, ensuring reliable performance and customer satisfaction across all your cooling and environmental control needs.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| System Type | centralized fog |
| Max Pressure | 100 bar |
| Capacity | 25 LPH |
| Humidification Capacity | 20-50 LPH |
| Coverage Area | Above 10000 sq ft |
| Nozzle Quantity | 200 Nozzles |
| Application | Dust Suppression, Industrial Cooling, Livestock Farm, Textile, Greenhouse, Poultry Farm, Outdoor Cooling |
| Humidifier Type | High Pressure Fog |
| Pump Power | 2 HP |
| Power Consumption | Below 2 kW |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Control Type | Humidity Based |
| Material | SS / copper / brass |
| Brand | Vajraa |
| Weight | 100kg |
| Dimensions | 4 x 3 feet |
| Filter Type | Sediment Filter |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
As a prominent and leading manufacturer based in Coimbatore, we specialize in providing high-quality fogging systems. Our cutting-edge fogging solutions are designed to deliver exceptional performance for a wide range of applications. Whether you need to control dust, manage humidity, or enhance cooling in industrial settings, our advanced fogging systems are engineered to meet your needs efficiently and effectively. Leveraging our expertise and state-of-the-art technology, we are committed to offering reliable and innovative fogging solutions that stand out in the market.
Additional Information: