Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 18000 to 40000m3h |
| Tank Capacity | 22 litres / hour |
| Cooler Type | ductable, wall mounted, roof mounted, window mounted |
| Power | 1.5 kW |
| Material | Plastic |
| Application Area | Textile |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | Plastic |
| Motor Power (HP) | 1.5 to 4 hp |
| Motor Speed (RPM) | 1440 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Cooling Media | Water |
Our extensive product range is designed to address diverse cooling needs across various industries and settings. We offer an array of high-performance cooling solutions, including industrial evaporative air cooler, air cooler industrial air cooler, duct air cooler, textile air cooler and evaporative air cooler.We are dedicated to providing exceptional products that meet your specific cooling requirements while delivering superior efficiency and comfort.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 18000 m3/h |
| Cooler Type | Ductable |
| Power | 1.1/1.5 kW |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Industrial |
| Application Area | Workshop, Restaurant, Factory, Warehouse, Showroom, Banquet Hall, Basement |
| Phase | single / three phase |
| Body Material | Plastic |
| Capacity | 200 ltr |
| Remote Controlled | Yes |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Cooling Pad Type | Honeycomb |
| Cooling Media | Water |
| Country of Origin | Made in India |
We are manufacturing diary farm cooling system. As per customer requirement we make it customized and specialised design from our R&D Team
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Air Flow | 25000 m3/h |
| Capacity | 20 Ltr |
| Cooling Area | 2000 sq ft |
| Power | 2 HP |
| Material | Plastic |
| Fan Type | Axial Fan |
| Motor Power | 2 HP |
| Duct Connection | Top Discharge |
| Body Material | Plastic |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Application Area | Cinema Hall, Office, Warehouse, Factory, Hall, Workshop |
| Speed | 1440 RPM |
| Power Consumption | 1.1 kW |
| Voltage | 230 V |
Ours is a reputed name in the market that brings forth Duct Air Cooler that are efficient in performance and come in sturdy and durable design.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 18000 m3/h |
| Capacity | 200 Liter |
| Cooler Type | Wall Mounted |
| Power | 1.5 kW |
| Tank Capacity | 210 L |
| Usage/Application | Spinning Mill, Textile, auditorium, function hall, engineering industries |
| Application Area | Warehouse, Basement, Showroom, Restaurant, All types industries, commercial places, Factory, Workshop, Banquet Hall |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | Plastic |
| Motor Power (HP) | 1.5hp to 4hp |
| Air Delivery | 25000cmh |
| Speed | 1440 RPM |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Cooling Pad Type | Honeycomb |
| Cooling Media | Water |
| Country of Origin | Made in India |
Leveraging over the skills of our experienced team of professionals, we are instrumental in providing high quality assortment of Discharge Air Cooler.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Tank Capacity | Online water connection ( approx. Water consumption 22 litres/hour) |
| Brand | vajraa |
| Cooler Type | evaporative |
| Material | Plastic |
| Body Material | Plastic |
| Model | Heavy Duty Series |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Motor Power (HP) | 1.5 hp to 4hp |
| Motor Speed (RPM) | 1440 |
| Air Delivery | 18000 CMH |
| Cooling Area | 1000 sq.ft. |
| Inverter Compatible | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
We have carved a niche amongst the most dominant names in this domain, engaged in providing superb quality assortment of Evaporative Air Cooler.
Additional Information: