Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Misting |
| Mounting Type | Ceiling Mounted |
| Brand | vajraa |
| Power Consumption | O.5hp to 5hp |
| Tank Capacity | over head tank / sump tank |
| Power | Single phase (or) 3 phase |
| Voltage | 230 V / 415 V |
| System Type | Misting System |
| Pump Pressure | 140 bar |
| Pressure | 100 |
| Material | Stainless Steel |
| Air Flow | 10000 CFM |
| Temperature Range | 10-15 °C |
| Fan Speed | 1400 RPM |
As a prominent and leading manufacturer based in Coimbatore, we take pride in offering a diverse range of advanced cooling solutions tailored to meet various industrial and environmental needs. Our product lineup includes industrial air cooler, plastic air cooler and polyhouse aircooler greenhouse. Our commitment to excellence ensures that you receive not only top-notch cooling solutions but also exceptional service and support. With our innovative products and dedicated team, we are here to meet your cooling needs effectively and efficiently.
Additional Information: