Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Type | Central Cooling System |
| Cooling Method | Mist |
| Mounting Type | Ceiling Mounted |
| Stage | Variable Stage |
| Operating Phase | Three Phase |
| Brand | vajraa |
| Capacity | 5000 CFM |
| Power | 1.6 kW |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50hz |
| Installation Service | Yes available |
| Power Source | 415v/230v |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating Voltage | 230 V / 415v AC |
As a prominent and leading manufacturer based in Coimbatore, we take pride in offering a diverse range of advanced cooling solutions tailored to meet various industrial and environmental needs. Our product lineup includes industrial air cooler, plastic air cooler and polyhouse aircooler greenhouse. Our commitment to excellence ensures that you receive not only top-notch cooling solutions but also exceptional service and support. With our innovative products and dedicated team, we are here to meet your cooling needs effectively and efficiently.
Additional Information: