Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| System Type | fogging |
| Capacity | 10 LPH |
| Max Pressure | 100 bar |
| Humidification Capacity | 50-100 LPH |
| Coverage Area | 2000-5000 sq ft |
| Nozzle Quantity | Above 100 Nozzles |
| Application | OE mill |
| Humidifier Type | High Pressure Fog |
| Pump Power | 2 HP |
| Power Consumption | Below 2 kW |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Control Type | Humidity Based |
| Material | Ss / brass / copper |
| Brand | Vajraa |
| Weight | 120kg |
| Dimensions | 4 x 3 feet |
| Filter Type | Sediment Filter |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering high grade quality Humidification Systems for all textile industries to provide higher production efficiency with low power operating cost. The application areas like spinning, carding, comber, drawing, blowroom, bale plucker, simplex, cone winding, autoconer, packing, weaving and OE mills.
Additional Information: