Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| System Type | Fog Cannon |
| Power Consumption | 10 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Application | all dusting areas, Truck Unloading, Coal Handling, Road Dust, Mining, Stockyard, Conveyor Transfer, Crusher Plant |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Throw Distance | 50 m |
| Pump Capacity | 5 m³/hr |
| Mounting | Truck Mounted |
| Usage/Application | dust suppression purpose |
| Production Capacity | 50 machine per month |
| Size | 8.5 x 5.5 x 8 feet |
| Drive Unit | AC VOLTAGE |
| Brand | VAJRAA |
| Weight | 900kg |
| Type | truck mounted |
| Country of Origin | Made in India |
| Throw Range | 40-50 metres |
We are manufacturing high quality high efficiency truck mounted mist cannon machines. It is performing best dust controlling solution in various ranges and customized
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| System Type | Fog Cannon |
| Throw Range | 45-50 metres |
| Mounting Type | Trolley Mounted |
| Application | Crusher Plant, Conveyor Transfer, Mining, Coal Handling, Truck Unloading, anti smog, Road Dust, Stockyard |
| Operation Mode | Automatic |
| Mounting | Truck |
| Throw Distance | 35 m |
| Fan Motor Power | 5 HP |
| Pump Capacity | 3 m³/hr |
| Usage/Application | Anti smog |
| Size | 3 X 3 |
| Automation Grade | Full |
| Brand | VAJRAA TECHNOLOGIES |
| Power Required | 3hp to 15 hp |
| Rotation Angle | 360 degree |
| Elevation Angle | 10 to 70 degree |
| Nozzle Type | Movable |
| Model Name/Number | VT DS3 |
VAJRAA make disinfection / sanitizing liquid spraying machine. We are manufacturing quality product, Customized designs