Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| System Type | Centralized |
| Humidification Capacity | Up to 20 LPH |
| Application | Textile |
| Humidifier Type | High Pressure Fog |
| Control Type | Humidity Based |
| Power Consumption | Below 2 kW |
| Mounting Type | Ceiling Suspended |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| System Type | Centralized |
| Humidification Capacity | 20-50 LPH |
| Application | polyhouse, Greenhouse |
| Humidifier Type | High Pressure Fog |
| Control Type | Digital |
| Power Consumption | Below 2 kW |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| System Type | Nozzle Based |
| Humidity Control | Automatic |
| Application Area | Pharma, Spinning Unit, Data Center, Greenhouse, all types of industries, Textile Mill, Printing, Cold Storage |
| Installation Type | Ceiling Suspended |
| Body Material | Stainless Steel |
| Power Supply | 415 V AC |
| Mounting Type | Ceiling Mounted |
| Control Panel | With Panel |
Additional Information: