Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Operating Pressure | High Pressure |
| Application | Poultry Farm, Industrial, Greenhouse, restaurant, Commercial, Dust Control, Outdoor Cooling |
| Pump Power | 2 HP |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Restaurant misting |
| Automation Grade | Automatic |
| Warranty | 1 year |
| Material | SS,brass |
| Installation Type | Ceiling Mounted |
| Filter Type | RO Filter, Carbon Filter |
| Control Type | Timer Based |
| Motor Power | 1hp to 5hp |
| Operating Frequency | 50,hz |
| Product Type | Fine mist |
| Mounting | Yes |
| Brand | VAJRAA |
| Country of Origin | Made in India |
Restaurant mist cooling system.
Our innovative R&D team successfully installed fuel station petrol bunk cooling system and getting best results for cooling public in indoor/outdoor restaurant areas
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operating Pressure | High Pressure |
| Type Of Property | High Pressure Misting |
| Application | Industrial, Greenhouse, Dust Control, Outdoor Cooling, outdoor, Poultry Farm, Commercial |
| Pump Power | 2 HP |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Cooling |
| Voltage | 220 V |
| Water Flow | 13 Lpm |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressure | 60 Bar |
| RPM | 1400 |
Our company holds immense experience in this domain and is involved in presenting an extensive quality assortment of High Pressure Mist System.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| System Pressure | High Pressure |
| System Type | water fine mist |
| Application Area | indoor / outdoor |
| Working Pressure | 120 Bar |
| Material | Metal |
| Automation Grade | Automatic |
| Nozzle Type | Automatic Nozzle |
| Water Supply Source | Tank and Pump |
| Brand | Vajraa |
| Pipe Material | SS |
| System Operation | Automatic |
| Pressure | 110 Bar |
| Country of Origin | Made in India |
| RPM | 1450 |
| Voltage | 220 V |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Operating Pressure | High Pressure |
| Type Of Property | High Pressure Misting |
| Application | Commercial, Poultry Farm, Outdoor Cooling, Dust Control, indoor / gardening, Industrial, Greenhouse |
| Pump Power | 2 HP |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Pump Pressure | 100 bar |
| Automation Grade | Automatic |
| Installation Type | Ceiling Mounted |
| Filter Type | Sediment Filter |
| Control Type | Timer Based |
| Power Source | Electric |
| Mounting | Yes |
| Brand | Vajraa |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature drop | 3-5 Degree C |
We proudly offer a comprehensive range of products designed to meet diverse cooling and environmental control needs. Our product lineup includes, high pressure fogging system, tea factory fermentation cooling system, industrial cooling system, mushroom cooling system, tea fermentation cooling system and commercial air cooling system.Each of our products is crafted with the latest technology and adheres to the highest standards of quality, ensuring reliable performance and customer satisfaction across all your cooling and environmental control needs.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| System Type | Mist System |
| Power Consumption | 3 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Application | suitable for all types of industries, Crusher Plant, Conveyor Transfer, Coal Handling, Stockyard, Road Dust, Truck Unloading, Mining |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Location Type | Outdoor |
| Mounting | roof / wall mounted |
| Usage | control air pollution, suppress air borne dust |
| Power Source | 415 V AC |
| Nozzle Material | SS316 |
| Brand | Vajraa |
| Frequency | 50 Hz |
We offering Water Fog Curtain Dust Suppression System for controlling and suppressing the dust effectively. It is special customised design according to satisfy the customer needs
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Operating Pressure | High Pressure |
| Pressure Type | High Pressure |
| Pressure Level | High Pressure |
| Number of Nozzles | customised qty |
| Type Of Property | Swimming pool cooling |
| Application | Swimming pool mist cooling |
| Pump Power | 2 HP |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | swimming pool mist cooling |
| Automation Grade | Automatic |
| Installation Type | Ceiling Mounted |
| Filter Type | Sediment Filter |
| Control Type | Timer Based |
| Voltage | 220 V |
| Mounting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating Temperature | ambiant |
Owing to our expertise in this field, our firm is engaged in supplying an extensive array of Swimming Pool Misting System.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Operating Pressure | High Pressure |
| Coverage Area | 3000-5000 sq ft |
| Nozzle Quantity | Above 100 Nozzles |
| Application | Outdoor Cooling, fountain misting, Greenhouse, Commercial |
| Pump Power | 2 HP |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Type of Property | Decorative Natural Effect Equipment |
| LED Underwater Light | Yes |
| Usage/Application | Decoration For Good Appearance In Garden And Welcome Areas |
| Pump Pressure (bar) | 60 Bar |
| Motor Power (Hz) | 50 Hz |
| Filter Type | Sediment Filter |
| Voltage | 230/415 V AC |
| Control Type | Timer Based |
| Working Pressure | 30 Bar |
| Model Number | VT-711 |
| Mounting | Yes |
| Brand | Vajraa |
We are offering Fountain Misting System. It will be realistic like a cloud effect, which gives hazy effect. it can be used as an creative idea in the decorative fountain, parks, resorts, corporate welcome areas, etc. It gives massive appearance, Feel like nature effect and cooling in the surrounding area.
Additional Information:
Product Details:
| Operating Pressure | High Pressure |
| Application | Outdoor Cooling, Industrial, Commercial, Greenhouse, Poultry Farm, Dust Control |
| Pump Power | 2 HP |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Filter Type | Sediment Filter |
| Water Source | Direct Line |
| Control Type | Humidity Based |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Operating Pressure | High Pressure |
| Coverage Area | customised |
| Nozzle Quantity | customised |
| Application | Textile Industry/Industrial |
| Pump Power | 2 HP |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Control Type | Humidity Based |
| Installation Type | Ceiling Mounted |
| Filter Type | Sediment Filter |
| Water Source | Both |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Supply | 220/415 V AC |
| Pressure | 100 Bar |
In order to keep pace with the ever-growing demand of our customers, we are involved in offering a wide assortment of Humidification Mist System.
Additional Information: