Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Number |
| Pressure | 2-10 bar |
| Working Temperature | 10-60 degree c |
| Hardness | 40-60 hrc |
| Size | 40 mm,60 mm |
| Sound Level | 75 dBA |
| Tensile Strength | 300-600 mpa |
| Brand | Vajraa |
| Color | Red,Yellow |
| Usage/Application | Blow Off |
| Model Number | Vajraa AN7 |
| Thread Size | 1/4 inch,1/2 inch |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Number |
| Orifice Size | 1 mm |
| Jet Type | Flat Jet |
| Material | Plastic |
| Size | 2 inch |
| Thread Size | 1/4 inch BSP |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Brand | Vajraa |
| Color | Yellow |
| Connection Type | Male Thread |
| Application | Cooling, Dust Control, Cleaning, Fountain, Fire Fighting, Industrial Wash |
| Compressed air consumption | Upto 300 m3/min |
Air nozzles made industrial grade PVC material,
Various width like 40,70, 90 , 110 mm width, 1/4 inch bsp thread